Antalya’da otellerden göçmen kırlangıçlar için koruma projesi

DHA

Türkiye’deki kuşlar, kelebekler, kurbağa ve sürüngenler, memeliler, ağaç ile çalıların tanıtıldığı ve doğa gözlemine başlama rehberi olarak tasarlanan ‘Doğadabuan’ kitabının da yazarı olan İnce’nin projesi kapsamında, doğanın farkında nesiller ve doğaya saygılı işletmeler hedefleniyor.

Sosyal sorumluluk oluşumu ‘Doğadabuan’, ilkokul çocuklarına kuş gözlemciliğini öğretiyor. Çocuklara, kuşları avlamak yerine fotoğraflaması anlatılıyor. Bu kapsamda, Antalya’da artık birçok 5 yıldızlı otelde özellikle kırlangıç yuvaları bozulmak yerine çok dikkatli korunuyor.

Otellerde binlerce yuva oluştu

İlkbahar mevsiminin göçmen kuşların gelme zamanı olduğunu söyleyen Hüseyin Çağlar İnce, tıpkı leylekler ve birçok kuş türü gibi kırlangıçların da geldiğini belirtti. 10 yıldır uyguladıkları Kırlangıç Dostu Oteller projesinin her yıl mart ayı başında kırlangıçların gelişiyle başladığını anlatan İnce, şunları söyledi:

Kırlangıçlar yuva yapmaya başlıyor. Bu yuvaları da çoğu zaman binaların köşelerine yapıyorlar. Antalya ve Muğla’nın turizm alanlarına baktığımızda otellerin yoğunlukta olduğu bölgeleri, milli parklar ve korunan alanların etrafında görüyoruz. Çünkü bu bölgeler aslında Avrupa’nın biyolojik teşhir açısından en zengin bölgelerinin başında geliyor ve buraları kırlangıçlar da tercih ediyor. Çünkü burada buldukları su birikintileri, çamurlar, buradan aldıkları parçalarla da çok hızlı şekilde en yakındaki duvar, bir kaya parçasına yuva yapma ihtiyacı duyuyorlar. Dolayısıyla otellerde bolca, binlerce, belki yüz binlerce kırlangıç yuvası oluşuyor.

Otellerde şikayet konusu oluyordu

Yıllar önce kırlangıç yuvalarını otellerin bozduklarını fark ettiğini ve çok üzüldüğünü ifade eden İnce, şöyle devam etti:

“Turistlere kırlangıçların değerli olduğunu hissettirdik”

Bir broşür hazırladık, ‘Sizler gibi uzak ülkelerden gelip, otelimizi ziyaret eden kırlangıçları lütfen rahatsız etmeden izleyiniz. Onlar Güney Afrika’dan 12 bin kilometre yolculuk boyunca çölleri ve koskoca Akdeniz’i geçerek buraya geliyor. Her sene iki, üç defa yavru çıkarıyorlar. Bu yavrulara uçmayı öğretiyorlar ve geri dönüyorlar. Ki, aslında baktığımızda Karain Mağarası’ndaki mağara yaşamında bile biz kırlangıç yuvalarıyla beraberdik. Kırlangıç yuvalarına bakarak belki kerpiç mimariyi keşfettik. Orta Anadolu’daki, Çatalhöyük’teki yerleşimlerde kerpiç mimari ve tepeden girilen evler görüyoruz. Diğer taraftan kırlangıç tarih boyunca insanları etkilemiş. Shakespeare, Moliere, birçok yerde geçtiğini biliyoruz. Bu açıdan kırlangıçların çok değerli olduğunu turistlere hissettirdik ve projeye dahil olan otellere de belgeler vermek suretiyle motive ederek kırlangıç projesine dahil ettik

ifadelerini kullandı.

50’den fazla otel projeye destek verdi

Projenin sıfır bütçeli, herkesin kendi katkılarıyla yürütüldüğü ve 50’den fazla 5 yıldızlı otelin katıldığı bir proje olduğunu dile getiren İnce, şöyle konuştu:

Kırlangıçları izlemek aslında çok keyiflidir. Yağmur yağmadan önce hızlı hareketlerinden yağmurun yağacağını tahmin edebilirsiniz. Kırlangıçların hareketlerini gözlemlersek birçok konuda bize bilgi de verebiliyor. Diğer taraftan şimdi yuva yapmaya başladılar. Yumurtaları bırakacaklar. Haziran sonu gibi elektrik tellerinde genç kırlangıçları göreceğiz. Yoldan geçerken bile fark edebilirsiniz. Acemi kırlangıçlar diziliyorlar tellere ve uçma antrenmanı yapıyorlar. Uçmayı öğreniyorlar. Tabii otellerde kırlangıçla başlayan bir doğa farkındalığı oluşunca sonrasında kuş gören otel bizi aramaya başladı. Ardından bahçedeki diğer canlı türlerini merak etmeye başladılar. Bu sayede bir doğa farkındalığı akımı başladı. Otellerin bahçesindeki kuşlar, kelebekler, ağaçlarla ilgili çok sayıda kitap ve video ürettik.

Kırlangıçların yuvaları korunuyor

SKAL International Derneği Başkanı Uğursal Uğur, kırlangıçları özellikle yuva yapma dönemi içerisinde koruma altına almak adına yaklaşık 10 senedir otellerle beraber bu projeyi yürüttüklerini söyleyerek şu ifadeleri kullandı:

Bu projemizde otellerin özellikle balkonlarına, gizli yerlerine yuva yapan kırlangıçların korunmasını, o yuvaların belirli şekilde tutulmasını öneriyoruz. Bunun için de farkındalık ve bilinç adına özellikle doğa bilimci kardeşimizle birlikte otellere yönelik belirli kampanyalar düzenliyoruz. Kampanya doğrultusunda kırlangıçlarımızın rahat, güvenli şekilde yuva yapmalarını ve çoğalmalarını sağlamaya çalışıyoruz. Özellikle ev, sitelerde, belirli balkonlarda, rüzgar almayan, kendisini güvenli gördüğü her yerde kırlangıçlar yuva yapıyor. Bu yuvalanmayla doğru orantılı olarak, sanki bir kirmiş gibi gözüküyor ama değil. Doğaya, ağaçlara çok fazla katkısı olan bir tür.

Haber Kaynağı: Demirören Haber Ajansı (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x